SPCO concerts are canceled through December of 2020. A series of concert video streams will be announced soon.

Weekly Orchestra Rosters

Beethoven’s Seventh Symphony: What Makes it Great? with Rob Kapilow

Led by SPCO Musicians; Rob Kapilow, commentator

Tuesday, March 10 – 7:30pm -Shepherd of the Valley Church, Apple Valley
Thursday, March 12 – 7pm – Saint Matthew’s Catholic Church, Saint Paul (Abbreviated Concert)
Friday, March 13 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, March 14 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, March 15 – 2pm – Benson Great Hall, Arden Hills

Violin 1
Steven Copes / Eunice Kim
Maureen Nelson / Eunae Koh
Nina Tso-Ning Fan / Nicholas Tavani

Violin 2
Kyu-Young Kim / Daria T. Adams
Rolf Haas/ Salley Koo
Colleen McCullough/ Yu Chia Hsu

Viola
Maiya Papach / Lisa Sung
Paul Laraia / Deanna Badizadegan

Cello
James Wilson / Joshua Koestenbaum
Sarah Lewis / Rebecca Merblum

Bass
Zachary Cohen
Susan Cahill

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Michael Davis
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson 

Trumpet
Lynn Erickson
Martin Hodel

Timpani
Stephen Kimball


Beethoven’s Seventh Symphony: What Makes it Great? with Rob Kapilow

Led by SPCO Musicians; Rob Kapilow, commentator

Friday, March 6 – 11am – Wooddale Church, Eden Prairie
Friday, March 6 – 8pm – Wooddale Church, Eden Prairie
Saturday, March 7 – 8pm – St. Olaf College, Boe Memorial Chapel, Northfield
Sunday, March 8 – 2pm – Ted Mann Concert Hall, Minneapolis

Violin 1
Steven Copes / Eunice Kim
Maureen Nelson / Eunae Koh
Nina Tso-Ning Fan / Nicholas Tavani

Violin 2
Kyu-Young Kim / Daria T. Adams
Rolf Haas/ Salley Koo
Colleen McCullough/ Yu Chia Hsu

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Lisa Sung / Deanna Badizadegan

Cello
James Wilson / Joshua Koestenbaum
Sarah Lewis / Rebecca Merblum

Bass
Zachary Cohen
Susan Cahill

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Michael Davis
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson 

Trumpet
Lynn Erickson
Martin Hodel

Timpani
Stephen Kimball


Vivaldi’s Echo Concerto

Led by SPCO Musicians; Nina Tso-Ning Fan, violin; James Ferree, horn

Friday, February 28 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, February 29 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Kyu-Young Kim / Daria T. Adams
Eunice Kim / Nina Tso-Ning Fan
Kathryn Bennett

Violin 2
Maureen Nelson / Rolf Haas
Alexandra Early/ Salley Koo

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
David Auerbach

Cello
Joshua Koestenbaum / Sarah Lewis
Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Bassoon
Conrad Cornelison
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson 

Keyboard
Timothy Lovelace


Musician Appreciation Concert
Led by SPCO Musicians
Steven Copes, violin; Cassie Pilgrim, oboe

Saturday, February 22 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes / Eunae Koh
Maureen Nelson / Nina Tso-Ning Fan
Eunice Kim / Nicholas Tavani

Violin 2
Kyu-Young Kim / Daria T. Adams
Rolf Haas/ Kathryn Bennett
Yu Chia Hsu

Viola
Hyobi Sim / Grace Takeda
David Auerbach / Anne  Ainomäe

Cello
Julie Albers / Joshua  Koestenbaum
Sarah Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen
Patricia Silva Weitzel

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey
James DeVoll 

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Matthew McDonald
Carole Mason Smith
Laurie Hatcher Merz

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
Lynn Erickson
Martin Hodel

Trombone
Thomas Ashworth
Larry Zimmerman 
Christopher Davis

Timpani
Matthew McClung

Harpsichord
Timothy Lovelace

Brahms: String Quintet No. 2 in G, Opus 111
Eunice Kim, violin / Daria T. Adams, violin / Hyobi Sim, viola / Grace Takeda, viola / Richard Belcher, cello


Free Family Concert: Peter and the Wolf

Chia-Hsuan Lin, Conductor
H. Adam Harris, director and piano

Saturday, February 22 – 10am & 11:30am – Ted Mann Concert Hall, Minneapolis

Violin 1
Steven Copes / Eunae Koh
Maureen Nelson / Daria T. Adams
Nicholas Tavani

Violin 2
Nina Tso-Ning Fan / Rolf Haas
Allison Ostrander/ Kathryn Bennett
Yu Chia Hsu

Viola
Hyobi Sim / Grace Takeda
David Auerbach / Anne  Ainomäe

Cello
Julie Albers / Joshua  Koestenbaum
Sarah Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen
Patricia Silva Weitzel

Flute
Julia Bogorad-Kogan

Oboe
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim

Bassoon
Matthew McDonald

Horn
James Ferree
Matthew Wilson
Michael Petruconis

Trumpet
Lynn Erickson

Trombone
Christopher Davis

Timpani / Percussion
Matthew McClung
Fernando Meza


Mozart’s Symphony No. 29

Led by SPCO Musicians

Thursday, February 13 – 7:30pm – Trinity Lutheran Church, Stillwater
Friday, February 14 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, February 15 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Kyu-Young Kim / Eunae Koh
Nina Tso-Ning Fan / Maureen Nelson

Violin 2
Daria T. Adams / Eunice Kim
Allison Ostrander/ Kathryn Bennett

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
Dana Kelley / Anne  Ainomäe

Cello
James Wilson / Joshua  Koestenbaum
Sarah Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Kai Rocke
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson 


Leif Ove Andsnes Plays Mozart Piano Concertos Nos. 21 and 22

Leif Ove Andsnes, director and piano

Friday, February 7 – 11am – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, February 8 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, February 9 – 2pm – Ted Mann Concerto Hall, Minneapolis

Violin 1
Steven Copes / Eunae Koh
Maureen Nelson / Daria T. Adams
Eunice Kim / Nina Tso-Ning Fan

Violin 2
Kyu-Young Kim / Rolf Haas
Allison Ostrander/ Kathryn Bennett
Yu Chia Hsu

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
David Auerbach / Jennifer Strom

Cello
Julie Albers / Joshua  Koestenbaum
Sarah Lewis / Rebecca Merblum

Bass
Zachary Cohen
David Williamson

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Matthew McDonald
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson 

Trumpet
Carl Albach
Lynn Erickson

Timpani
Peter Kogan


Vivaldi’s Four Seasons with Richard Egarr

Richard Egarr, conductor and harpsichord
Kyu-Young Kim, violin
Steven Copes, violin

Friday, January 31 – 11am, Wooddale Church, Eden Prairie
Friday, January 31 – 8pm, Wooddale Church, Eden Prairie
Saturday, February 1 – 8pm, Saint Paul’s UCC, Saint Paul
Sunday, February 2 – 3pm, Saint Andrew’s Lutheran, Mahtomedi

Violin 1
Steven Copes/ Eunae Koh
Maureen Nelson / Nina Tso-Ning Fan

Violin 2
Eunice Kim/ Daria T. Adams
Kathryn Bennett/ Rolf Haas

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
David Auerbach

Cello
Julie Albers/ Sarah Lewis
Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Bassoon
Matthew McDonald
Carole Mason Smith


Northside Celebration

Friday, January 24 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, January 25 – 2pm, North Community High School Auditorium
Saturday, January 25 – 8pm, North Community High School Auditorium

Violin
Steven Copes/ Maureen Nelson
Eunice Kim / Rolf Haas

Violin 2
Nina Tso-Ning Fan/ Daria T. Adams
Nicholas Tavani/ Colleen McCullough

Viola
Hyobi Sim / David Auerbach
Anne  Ainomäe

Cello
Julie AlbersJoshua  Koestenbaum
Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Christine Kim

Clarinet
Sang Yoon Kim

Bassoon
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
Lynn Erickson

Trombone
Larry Zimmerman

Drum Set
Brandon Commodore

Electric Bass
Jeff Bailey

Guitar
Deevo McCray


SPCO@ ICEHOUSE

Wednesday, January 22 – 7pm – Ice house, Whittier, Minneapolis

Mozart: Trio in E-flat for Piano, Clarinet and Viola, K. 498, Kegelstatt, (1976)
Sang Yoon Kim, clarinet / Hyobi Sim, viola / Michael Kim, piano

Stravinsky: Suite from L’Histoire du soldat (The Soldier’s Tale) for Clarinet, Violin and Piano (1918-1919)
Sang Yoon Kim, clarinet / Kyu-Young Kim, violin / Michael Kim, piano


Dvořák’s Serenade for Winds


Mozart’s 40th Symphony with Pekka Kuusisto

Pekka Kuusisto, director and violin

Friday, January 10 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, January 11 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, January 12 – 2pm – Benson Great Hall, Arden Hills

Violin 1
Pekka Kuusisto / Kyu-Young Kim
Eunice Kim / Maureen Nelson
Nina Tso-Ning Fan / Kayla Moffett

Violin 2
David Bowlin / Eunae Koh
Daria T. Adams / Kathryn Bennett

Viola
Hyobi Sim / Dana Kelley
David Auerbach / Anne  Ainomäe

Cello
Wilhelmina SmithJoshua  Koestenbaum
Richard Belcher / Rebecca Merblum

Bass
David Sheets
David Grossman

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Harrison Miller
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Michael Petruconis

Trumpet
Lynn Erickson
Marissa Benedict

Timpani
Matthew McClung


Holiday Concerts: Handel’s Messiah

Jory Vinikour, conductor and harpsichord

Thursday, December 19, 2019 – 7:30pm, The Basilica of Saint Mary, Minneapolis
Friday, December 20, 2019 – 8pm, The Basilica of Saint Mary, Minneapolis
Saturday, December 21, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul                                                                           Sunday, December 22, 2019 – 2pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Maureen Nelson/ Eunae Koh
Nina Tso-Ning Fan / Kathryn Bennett
Kayla Moffett

Violin 2
Daria T. Adams/ Nicholas Tavani
Rolf Haas/ Allison Ostrander

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
Jennifer Strom

Cello
Joshua Koestenbaum/ Sarah Lewis
Richard Belcher

Bass
David Williamson

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Bassoon
Carole Mason Smith

Trumpet
Lynn Erickson
Martin Hodel

Keyboard
Jason Moy

Timpani
Matthew McClung


Mendelssohn’s Italian Symphony with François Leleux

Thursday, December 12, 2019 – 7:30pm, Shepherd of the Valley, Apple Valley
Friday, December 13, 2019 – 8pm, Wayzata Community Church, Wayzata
Saturday, December 14, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Brandenburg Concerto No. 3 in G, BWV 1048                                                                                                                                               Violins: Steven Copes/ Eunae Koh / Nina Tso-Ning Fan
Viola: Hyobi Sim / Deanna Badizadegan/ David Auerbach                                                                                                    Cello: Julie AlbersJoshua  Koestenbaum / Sarah Lewis                                                                                                                               Bass: Zachary Cohen                                                                                                                                                                                                                             Harpsichord: Jory Vinikour

Brandenburg Concerto No. 5 in D for Flute, Violin, Harpsichord and Orchestra
Julia Bogorad- Kogan, flute/ Eunae Koh, violin/ Jory Vinikour, harpsichord
Violin: Nina Tso-Ning Fan
Viola: Hyobi Sim                                                                                                                                                                                                                                                                            Cello: Sarah Lewis                                                                                                                                                                                                                                                                     Bass: Zachary Cohen

Brandenburg Concerto No. 2 in F for Trumpet, Flute, Oboe, Violin and Orchestra, BWV 1047
Lynn Erickson, trumpet/ Alicia McQuerrey, flute /                                                                                                                                                                                                                     Cassie Pilgrim, oboe/ Kyu-Young-Kim, violin
Violin: Steven Copes / Nina Tso-Ning Fan
Viola: David Auerbach
Cello: Julie Albers                                                                                                                                                                                                                                                                     Bass: Zachary Cohen                                                                                                                                                                                                                                                                               Harpsichord: Jory Vinikour

Brandenburg Concerto No. 4 in G for Violin, Two Flutes and Orchestra, BWV 1049
Steven Copes, violin/ Julia Bogorad-Kogan, flute/ Alicia McQuerrey, flute
Violin: Kyu-Young Kim / Eunae Koh                                                                                                                                                                                                                    Viola: Hyobi Sim                                                                                                                                                                                                                                                                                     Cello: Joshua Koestenbaum                                                                                                                                                                                                                               Bass: Zachary Cohen                                                                                                                                                                                                                                                                              Harpsichord: Jory Vinikour          

Brandenburg Concerto No. 1 in F for Three Oboes, Two Horns, Violin and Orchestra, BWV 1046
Cassie Pilgrim, oboe/ Barbara Bishop, oboe/ Christine Kim, oboe/                                                                                                                   Jay Ferree, horn/ Matthew Wilson, horn/ Maureen Nelson,violin                                                                  Violin: Eunae Koh / Nina Tso-Ning Fan                                                                                                                                                                                        Viola: Deanna Badizadegan                                                                                                                                                                                                                                             Cello: Richard Belcher                                                                                                                                                                                                                                                           Bass: Zachary Cohen                                                                                                                                                                                                                                                          Harpsichord: Jory Vinikour


Julie Albers Plays Haydn’s First Cello Concerto

Julie Albers, cello; Richard Belcher, soloist on Sound of the Five by Chen Yi

Thursday, December 5, 2019 – 7:30pm, Temple Israel, Minneapolis
Friday, December 6, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, December 7, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes/ Eunice Kim
Nina Tso-Ning Fan / Eunae Koh

Violin 2
Kyu-Young Kim/ Nicholas Tavani
Rolf Haas/ Alexandra Early

Viola
Hyobi Sim / Paul Laraia
Anne  Ainomäe

Cello
Joshua KoestenbaumSarah Lewis
Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Horn
Matthew Wilson
Patrick Pridemore

 


Start the Music! Wonderous Woodwinds

Saturday, December 7- 10am  Activities, 10:45am Concert – Neighborhood House, Saint Paul’s West Side

Theo Langason, storyteller

Alicia McQuerrey, flute / Rena Kraut, clarinet / Carole Mason Smith, bassoon

 


Copland’s Appalachian Spring

Chia Hsuan Kin, conductor

Sang Yoon Kim, clarinet

Alicia McQuerrey, flute

Friday, November 29, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, November 30, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, December 1, 2019 – 2pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Ruggero Allifranchini/ Eunice Kim
Eunae Koh / Rolf Haas
Emilia Mettenbrink

Violin 2
Kyu Young Kim/ Nina Tso-Ning Fan
Daria Adams/ Kathryn Bennett

Viola
Hyobi Sim / Deanna Badizadegan
Paul Laraia/ Jennifer Strom

Cello
Ilya FinkelshteynJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Rebecca Merblum

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Carin Miller Packwood
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
Lynn Erickson

Harp
Kathy Kienzle

Keyboard
Mary Jo Gothmann


Mendelssohn’s Italian Symphony with François Leleux

François Leleux, director and oboe

Thursday, November 21, 2019 – 7pm, Humboldt High School, West Side, Saint Paul
Friday, November 22, 2019 – 11am, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, November 23, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, November 24, 2019 – 2pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes/ Ruggero Allifranchini
Eunice Kim / Nina Tso-Ning Fan
Maureen Nelson/ Daria T. Adams

Violin 2
Satoko Yamamoto/ Eunae Koh
Nicholas Tavani/ Kathryn Bennett
James Garlick

Viola
Hyobi Sim / Paul Laraia
Jennifer Strom/ Maiya Papach

Cello
Julie AlbersJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen
David Williamson

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Christine Kim

Clarinet
Sang Yoon Kim
Junghwan Lee

Bassoon
Thomas Schneider
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
Bill Williams
Lynn Erickson

Timpani
Matthew McClung


Beethoven’s Razumovsky Quartet

Led by SPCO Musicians; Julia Bogorad-Kogan, flute

Thursday, November 7, 2019 – 7:30pm, Temple Israel, Minneapolis
Friday, November 8, 2019 – 11am, Ordway concert Hall, Saint Paul
Saturday, November 9, 2019 – 8pm, Ordway concert Hall, Saint Paul
Tuesday, November 12, 2019 – 7:30pm, Shepherd of the Valley, Apple Valley
Friday, November 15, 2019 – 11am, Wooddale Church, Eden Prairie                                              Friday, November 15, 2019 – 8pm, Wooddale Church, Eden Prairie
Saturday, November 16, 2019 – 8pm, Saint Paul’s UCC, Saint Paul
Sunday, November 17, 2019 – 2pm, Benson Great Hall, Arden Hills

Violin 1
Ruggero Allifranchini / Maureen Nelson
Eunae Koh / Nicholas Tavani
Eunice Kim

Violin 2
Steven Copes / Daria T. Adams
Nina Tso-Ning Fan / Rolf Haas

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Grace Takeda/ Franklin Shaw

Cello
Wilhelmina SmithJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Jack Peña 
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson


Ruth Reinhardt Conducts Schubert’s Fifth Symphony

Ruth Reinhardt, director

Zachary Cohen, bass

Thursday, October 31, 2019 – 8pm, Carleton College, Concert Hall, Northfield
Friday, November 1, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, November 2, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes/ Ruggero Allifranchini
Daria T. Adams / Eunice Kim
Nina Tso-Ning Fan

Violin 2
Maureen Nelson/ Eunae Koh
Rolf Haas/ Colleen McCullough

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Ayane Kozasa/ Anne Ainomäe

Cello
Joshua Koestenbaum/ Sarah Lewis
Rebecca Merblum / Jane Cords-O’Hara

Bass
David Sheets
Irving Steinberg

Flute
Julia Bogorad-Kogan

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim

Bassoon
Thomas Schneider
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Patrick Pridemore


SPCO at Icehouse: Dvořák’s Bass Quintet

Tuesday, October 29, 2019 – 7pm, Icehouse, Minneapolis

Dvořák: Quintet in G for two violins, viola, cello and bass, Opus 77

Dvořák: Nocturne in B for string quintet, Opus 40

Eunice Kim, violin / Nina Tso-Ning Fan, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello / Zachary Cohen, double bass


Chamber Music Series: Dvořák’s Bass Quintet

Saturday, October 26, 2019 – 8pm, Sundin Music Hall at Hamline University, Saint Paul
Sunday, October 27, 2019 – 2pm, Sundin Music Hall at Hamline University, Saint Paul

Coleman: Fanmi Imen for flute and piano
Julia Bogorad-Kogan, flute / Timothy Lovelace, piano

Saint-Saëns: Septet for trumpet, two violins, viola, cello, double bass and piano, Opus 65
Lynn Erickson, trumpet / Eunice Kim, violin / Daria T. Adams, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello  Zachary Cohen, double bass / Timothy Lovelace, piano

Dvořák: Quintet in G for two violins, viola, cello and bass, Opus 77
Eunice Kim, violin / Nina Tso-Ning Fan, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello  / Zachary Cohen, double bass

 


Start the Music! Wonderous Woodwinds

Saturday, October 26 – 10am  Activities, 10:45am Concert – Sanctuary Covenant Church, North Minneapolis

Theo Langason, storyteller

Alicia McQuerrey, flute / Rena Kraut, clarinet / Carole Mason Smith, bassoon

 


SPCO’s Northside Series: Dvořák’s Bass Quintet

Friday, October 25, 2019 – 7pm, Sanctuary Covenant Church, North Minneapolis

Coleman: Fanmi Imen for flute and piano
Julia Bogorad-Kogan, flute / Timothy Lovelace, piano

Saint-Saëns: Septet for trumpet, two violins, viola, cello, double bass and piano, Opus 65
Lynn Erickson, trumpet / Eunice Kim, violin / Daria T. Adams, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello  Zachary Cohen, double bass / Timothy Lovelace, piano

Dvořák: Quintet in G for two violins, viola, cello and bass, Opus 77
Eunice Kim, violin / Nina Tso-Ning Fan, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello / Zachary Cohen, double bass


SPCO at Turf Club: Dvořák’s Bass Quintet

Thursday, October 24, 2019 – 7:30pm, Turf Club, Saint Paul

Dvořák: Quintet in G for two violins, viola, cello and bass, Opus 77
Dvořák: Nocturne in B for string quintet, Opus 40
Eunice Kim, violin / Nina Tso-Ning Fan, violin / Ayane Kozasa, viola / Richard Belcher, cello   / Zachary Cohen, double bass


Richard Egarr Plays Bach

Richard Egarr, conductor and harpsichord

Friday, October 18, 2019 – 11am, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Friday, October 18, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, October 19, 2019 – 8pm, Saint Paul’s UCC, Saint Paul
Sunday, October 20, 2019 – 3pm, Saint Andrew’s Lutheran, Mahtomedi

Violin 1
Ruggero Allifranchini/ Nina Tso-Ning Fan
Nicholas Tavani / Rolf Haas

Violin 2
Eunice Kim/ Daria T. Adams
Eunae Koh/ Kathryn Bennett

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Jennifer Strom

Cello
Joshua KoestenbaumSarah Lewis
Richard Belcher

Bass
David Sheets

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Bassoon
Peter Kolkay

Horn
James Ferree
Matthew Wilson


Beethoven’s First Symphony with Tabea Zimmerman

Tabea Zimmerman, director and viola

Friday, October 11, 2019 – 11am, Wooddale Church, Eden Prairie
Friday, October 11, 2019 – 8pm, Wooddale Church, Eden Prairie
Saturday, October 12, 2019 – 8pm, Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes/ Ruggero Allifranchini
Eunice Kim / Nina Tso-Ning Fan
Daria T. Adams/ Eunae Koh

Violin 2
Kyu-Young Kim/ Rolf Haas
Nicholas Tavani/ Colleen McCullough
James Garlick

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Tanner Menees/ Franklin Shaw

Cello
Karen OuzounianJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen
David Sheets

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Jaren Atherholt
Barbara Bishop

Clarinet
YaoGuang Zhai
Rena Kraut

Bassoon
Harrison Miller
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
Bill Williams
Lynn Erickson

Timpani
Stephen Kimball


Start the Music! Wonderous Woodwinds

Theo Langason, storyteller

Saturday, October 5 – 9:15am  Activities, 10am Concert – Ordway Drake Room, Saint Paul
Saturday, October 5 – 10:30am Activities, 11:15am Concert – Ordway Drake Room, Saint Paul

Alicia McQuerrey, flute     Rena Kraut, clarinet     Carole Mason Smith, bassoon


Mozart’s Paris Symphony

Led by SPCO Musicians; Eunice Kim, violin

Thursday, September 19, 2019 – 7:30pm, Trinity Lutheran Church, Stillwater
Friday, September 20, 2019 – 8pm, Wayzata Community Church, Wayzata
Saturday, September 21, 2019 – 8pm, Saint Paul’s UCC, Saint Paul
Tuesday, September 24, 2019 – 7:30pm, Shepherd of the Valley, Apple Valley
Friday, September 27, 2019 – 11am, Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, September 28, 2019 – 8pm, Ordway concert Hall, Saint Paul
Sunday, September 29, 2019 – 2pm, Ted Mann concert Hall, Minneapolis

Violin 1
Ruggero Allifranchini / Eunae Koh
Maureen Nelson / Daria T. Adams
Kayla Moffett

Violin 2
Kyu-Young Kim / Nina Tso-Ning Fan
Rolf Haas / Colleen McCullough
Eunice Kim

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Anne Ainomäe/ Franklin Shaw

Cello
Wilhelmina SmithJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Harrison Miller
Carole Mason Smith

Horn
James Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
John Dent
Lynn Erickson

Timpani
Maya Gunji

Harp
Min Kim


Opening Weekend: Jeremy Denk Plays Schumann’s Piano Concerto

Jeremy Denk, director and piano

Friday, September 13 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Saturday, September 14 – 8pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul
Sunday, September 15 – 2pm – Ordway Concert Hall, Saint Paul

Violin 1
Steven Copes / Ruggero Allifranchini
Eunice Kim / Eunae Koh
Maureen Nelson / Rolf Haas

Violin 2
Kyu-Young Kim / Daria T. Adams
Nina Tso-Ning Fan / Nicholas Tavani
Kayla Moffett

Viola
Maiya Papach / Hyobi Sim
Jennifer Strom / Franklin Shaw

Cello
Yumi KendallJoshua  Koestenbaum
Sarah  Lewis / Richard Belcher

Bass
Zachary Cohen
David Williamson

Flute
Julia Bogorad-Kogan
Alicia McQuerrey

Oboe
Cassie Pilgrim
Barbara Bishop

Clarinet
Sang Yoon Kim
Rena Kraut

Bassoon
Marc Goldberg
Carole Mason Smith

Horn
Jay Ferree
Matthew Wilson

Trumpet
John Dent
Lynn Erickson

Timpani
Maya Gunji